top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Abdulkadir Bedirli

Koru Ankara Hastanesi'nde Obezite Cerrahisi

Güncelleme tarihi: 15 Şub 2023

Koru Hastanesi Dergisi

KORU ANKARA HASTANESİ'NDE OBEZİTE CERRAHİSİ DA VINCI ROBOT DESTEKLİ GASTRİK BYPASS AMELİYATI: SENİN İÇİN YENİ BİR YOL

Şekerin düşmüş tedavi olmuş, uyku apnesi tedavi olmuş, yüksek tansiyonun normale dönmüş ve ilaç kullanmıyorsun. Uzun yürüyüşler yapabiliyor, eğilebiliyor ve ayakkabılarını rahatça bağlıyorsun, bir bisiklet sürme keyfini düşün. Eğer obezite ile mücadele ediyorsanız, bu farklı hayatınızı hayal etmek zor olabilir. Ama gastrik bypass cerrahisi ile değişim mümkün. Ve şimdi, Koru Ankara Hastanesi obezite hastaları- na hayatlarını değiştirmek için daha gelişmiş yol Isunuyor: da Vinci Robot destekli gastrik bypass cerrahisi. Bu minimal invaziv teknik hastalara daha küçük kesiler, daha hızlı iyileşme süreleri ve daha kısa hastanede kalma süreleri sağlamaktadır.


OBEZİTE CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ ADIMLAR


Gastrik bypass cerrahisi kilolarını kontrol etmek için diyet ve egzersiz dahil tüm konservatif yöntemleri ve önlemleri denemiş ancak başarısız olmuş morbid obez hastalar için uygun bir alternatiftir. Koru Ankara Hastanesinde uygulanan da Vinci robot destekli gastrik bypass ameliyatı ile etkin ve sürdürülebilir kilo verme başarısı elde edilmekte ve morbid obezitenin neden olduğu hastalıkların şiddeti azalmakta hatta ortadan kalmakta, sonuçta hastaların yaşam kalitesi artmaktadır. Kilo sorununu çözmek için ameliyat olma kararı almak ne kadar önemli bir adımsa, ameliyat tipi ve uygulanacak teknik daha önemli bir karardır. 50 yılı aşkın bir süre içerisinde obezite nedeniyle birçok ameliyat tanımlanmış ve bu ameliyatlar farklı tekniklerle uygulanmıştır. Gastrik bypass ameliyatı etkin, güvenli ve sürdürülebilir bir prosedür olup, IFSO (Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi Uluslararası Federasyonu), ASMBS (Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği) ve NIH (Ulusal Sağlık Enstitüleri) tarafından altın standart bir işlem olarak tanımlanmıştır.


GASTRİK BYPASS NASIL ÇALIŞIR?

Gastrik bypass cerrahisi kişilerin yedikleri yemek miktarlarını sınırlamak ve yenilen gıdaların da bir kısmının emilimini azaltmak üzere dizayn edilmiş bir ameliyattır. Cerrahi olarak oluşturulan yeni mide e veya pos diye adlandırılan kısım, eski mide hacminin %3'ünü teşkil etmektedir. Yeni oluşturulan poş, bir beyzbol topu büyüklüğünde olup, kişi daha az gıdayı içinde tutabilmektedir. İkinci i aşama bağırsak kısmı olup, ortalama 150 cm'lik ince bağırsak mideden gelen gıdaların sadece geçişine izin vermekte, sindirim ve emilim bu bağırsak kısmında olmamaktadır. İnce bağırsağın bu 150 cm'lik besler beslenme bacağının, safra ve pankreatik Sıvıyı taşıyan 70 cm'lik biliyo-pankreatik bacakla birleşimi sonrası ortak ince bağırsak kanalında besinlerin sindirim ve emilimi gerçekleşmektedir. Sonuç olarak, küçük bir mide poşu ile elde edilen kısıtlama ve be- sinlerin daha az emilimi ile malabsorbisyon etkileri sayesinde gastrik bypass cerrahisi n'lik etkin ve sürdürüle- bilir bir işlem olarak obezite ameliyatları arasında öne çıkmaktadır.


ROBOTİK GASTRİK BYPASS NASIL YAPILIR?


Gastrik bypass ameliyatında mide-bağırsak ve bağırsak-bağırsak arasında olmak üzere iki adet anastomoz dediğimiz ağızlaştırma yapılmaktadır. Ameliyatın en karmaşık ve zor aşaması, yeni oluşturulan mide po- şunun ince bağırsağa ağızlaştırılma aşamasıdır. Laparoskopik olarak bu ağızlaştırma için kullanılan en yaygın teknikler otomatik zımba makinesi veya dikiş atılarak yapılan tekniklerdir. Bu teknikler arasında arabinida en iyi sonuçlar dikişlerle yapılan ağızlaştırmalarda elde edilmiştir. Ancak laparoskopik yöntemle dikiş atma, ileri laparoskopik tecrübeye sahip cerrahlar için dahi oldukça Cerrahi Sistemi, dar alanda 3 boyutlu yük zor ve yorucu bir işlemdir. da Vinci Robotik sek çözünürlüklü görüntü eşliğinde, kullanilan robotik kolların ileri hassasiyeti ile cerrahın tecrübesini birleştirerek daha kolay ve güvenli dikiş atılmasını sağlamaktadır. Gastrik bypass ameliyatının avantajları Gastrik bypass ameliyatı, yıllar boyunca araştırılmış ve sonuçları iyi bilinen ve en sık uygulanan obezite ameliyatıdır. 50 yılı aşkın sürede etkinlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik bakımından gastrik bypass cerrahisi hakkında yeterli bilimsel verilere sahibiz. Gastrik bypass ameliyatı ile; Etkin bir kilo kaybı sağlanır. Kilo kaybı ile birlikte morbid obeziteye bağlı hastalıklarda (Hipertansiyon, tip 2 diabet, uyku apnesi gibi) ciddi bir iyileşme hatta düzelme sağlanmaktadır. Bu etkileri uzun dönemde de kalıcı ol maktadır.

2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör