top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Abdulkadir Bedirli

Kasık Fıtığı: Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2023


Kasık fıtığı, kasık bölgesinden çıkan ve karın duvarında meydana gelen bir durumdur. Ayrıca inguinal herni olarak da adlandırılır. Bu fıtık, kasık bölgesindeki dokuların zayıflığı veya yırtılması sonucu ortaya çıkar.


Her iki kasık bölgesinden ayrı ayrı veya aynı anda (bilateral) gelişebilir. Bu blog yazısında, kasık fıtığının ne olduğunu, nedenlerini, belirtilerini, teşhis ve tedavi yöntemlerini ele alacağız. Ayrıca, kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve kasık fıtığını önleme yöntemleri hakkında bilgi verilecektir.

Kasık Fıtığı Nedir?

kasık fıtığı nedir

Kasık fıtığı, iç organların kasık bölgesinde bulunan zayıf bir noktadan dışarı çıkması durumudur. Bu durum, kasık bölgesinde bir şişliğe neden olur ve fiziksel aktiviteler sırasında veya aşırı zorlandığında daha da belirginleşebilir. İnguinal fıtık olarak da bilinen kasık fıtığı, erkeklerde daha sık görülür ancak kadınlarda da ortaya çıkabilir. Erkeklerde, anne karnındayken testislerin skrotuma inmesini sağlayan bu kanal bulunur. Ancak yaş ilerledikçe, bu alandaki dokular ve kas yapıları zayıflayabilir ve zorlanma sonucunda fıtık gelişebilir.


Kasık Fıtığının Nedenleri


kasık fıtığı nedenleri

Kasık fıtığının ana nedeni, karın duvarında bulunan zayıf noktaların veya kasık kanalının genişlemesidir. Bu durum, kasık bölgesinde bulunan inguinal kanal adı verilen potansiyel olarak zayıf bir alanla ilişkilidir. Kasık fıtığı oluştuğunda iç organlar bu zayıf noktalardan dışarı çıkar ve kasık bölgesinde bir şişliğe neden olur. Kasık fıtığına yol açan bazı yaygın nedenler şunlardır:


- Zayıf doğuştan gelen kasık kanalı

- Karın duvarının zayıflığı

- Karın içi basıncın artması (ağır kaldırma, aşırı öksürme, kabızlık, gebelik gibi durumlar)


Bu faktörler, karın içi basıncını artırarak kasık bölgesindeki zayıf alanı daha da zorlayabilir ve fıtık oluşumuna katkıda bulunabilir.


Kasık Fıtığı Zararları Nelerdir?

kasık fıtığı neden olur

Kasık fıtığının beraberinde getirdiği zararlar çeşitli olabilir. İlk başlarda fıtığın belirtileri arasında ağrı ve bölgede şişlik görülebilir. Fıtık büyüdükçe, skrotum ve kasık bölgesinde şişlik gelişebilir. Özellikle erkeklerde, fıtık testise giden damarları etkileyerek varikosel (damar genişlemesi) oluşumuna, sıcaklık artışına ve sıkışmaya yol açarak üreme sağlığına olumsuz etkiler verebilir.


En istenmeyen ve acil cerrahi müdahale gerektiren komplikasyonlardan biri bağırsak düğümlenmesidir. Bu durumda, fıtıkla ilişkili olan bağırsak dokusu kendi üzerinde dönerek kanlanması bozulabilir ve gangrene (dokunun ölümü) yol açabilir.


Kasık fıtığının olası zararları arasında, fıtıkla ilişkili semptomların artması, komplikasyon riskinin yükselmesi ve yaşam kalitesinin etkilenmesi bulunur. Bu nedenle, kasık fıtığı şüphesi olan kişilerin bir sağlık uzmanına başvurması önemlidir.
Kasık Fıtığının Belirtileri

kasık fıtığı belirtileri

Kasık fıtığının belirtileri kişiden kişiye değişebilir. En yaygın belirti, kasık bölgesinde şişlik veya çıkıntıdır. Bu şişlik, ağrılı veya ağrısız olabilir ve bazen öksürme veya ağır kaldırma gibi aktivitelerle artabilir. Ayrıca, kasık bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissi, kasıkta yanma veya batma hissi, hazımsızlık veya karın şişliği gibi belirtiler de görülebilir.


Kasık Fıtığının Teşhisi

Kasık fıtığını teşhis etmek için öncelikle fizik muayene yapılmalıdır. Genellikle, doktor muayene sırasında kasık bölgesindeki şişliği hisseder ve hastanın semptomlarını değerlendirir. Bazen doktor, fıtığın tespit edilmesi veya daha ayrıntılı bir değerlendirme için ek görüntüleme testleri talep edebilir. Bu testler arasında ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yer alabilir. Bu görüntüleme testleri, fıtığın boyutunu, yerini ve içeriğini belirlemeye yardımcı olabilir.


Kasık Fıtığının Tedavi Yöntemleri

İnguinal herni (kasık fıtığı) tedavisinde tek etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Korse veya ilaçlarla bu durum tedavi edilemez ancak semptomların yönetilmesinde yardımcı olabilir. Cerrahi müdahale ile açılan defektin onarılması gereklidir. Cerrahi yöntemler, açık ve kapalı (laparoskopik) olmak üzere ikiye ayrılır. Laparoskopik (kapalı) cerrahi, açık cerrahiye kıyasla muhtelif avantajlarından dolayı günümüzde daha sık uygulanan bir yöntemdir.


Kasık Fıtığı Belirtileri
Prof.Dr.Abdulkadir Bedirli (Robotik & Laparoskopik Cerrahi Uzmanı)

Açık Fıtık Onarımı

Açık Fıtık Onarımı & Laparoskopik Fıtık Onarımı