top of page
Ara
 • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Abdulkadir Bedirli

LAPAROSKOPİK OBEZİTE CERRAHİSİ

Güncelleme tarihi: 31 Eki 2023

Laparoskopik Obezite Cerrahisi, hastanın aşırı derecede kilolu olması durumunda başvurulan bir yöntemdir. Laparoskopik Obezite tedavisinde, hastanın karnının içini görmeyi sağlayan küçük bir alet aracılığıyla, karında küçük çizik boyutlarında kesikler açılarak yapılır.

LAPAROSKOPİK OBEZİTE CERRAHİSİ Ankara

Laparoskopik Obezite Cerrahisinin Avantajları

 1. Daha hızlı kilo vermek.

 2. Hastanede kalma süresinin azalması

 3. Ameliyat sonrası daha az ağrı

 4. Ameliyat yaralarının daha kısa sürede iyileşmesi

 5. Vucutta daha az deformasyon(bozulma)

 6. Sosyal hayata daha çabuk geri dönüş

Laparoskopik Obezite Cerrahisinin Dezvantajları

 1. SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanmaması

 2. Diğer obezite ameliyatlarına göre daha pahalı olması

 3. Daha uzun ameliyat süresi

 4. Konu hakkında bilgili cerrahların az olması

 5. Solunum konusunda sorun yaşayan hastalarda kullanılamaması

Laparoskopik Obezite Cerrahisi Öncesi Hazırlıklar

Öncelikle doktorunuza danışıp, yapılacak testlerle Laparoskopik obezite cerrahisi için uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gereklidir. Ayrıca psikolojik olarak hazır olup olmadığınızı anlamak için, psikolojik bir değerlendirme de istenebilir. Farklı rahatsızlıklara da sahipseniz, kardiyoloji ve endokrinoloji dallarından da rapor istenir. Cerrahınız size bilgi verdikten sonra, oluşabilecek komplikasyonları anladığınıza dair, yazılı onayınız alınır. Ameliyattan 1 ya da 2 gün önce sıvı diyetine başlanır ve katı yiyecek tüketilmez. Gerekli durumlarda kolonlarınızın temizlenmesi ve boşaltılması istenir. Ameliyattan önceki geceden ameliyata kadar hiçbir şekilde katı veya sıvı tüketilmez. Sadece doktorunuzun kontrolünde gerekli ilaçları almanız istenebilir. Ağrı kesici ve kan inceltici ilaçlar bir hafta öncesinden bırakılmalıdır.

Laparoskopik Obezite Cerrahisi Sonrası

Ameliyat tamamlandıktan sonra birkaç gün daha doktor kontrolünde gerçekleşir. Taburcu sonrasında ise doktorunuzun belirlediği yemek listesi ile kilo kaybınız başlar. En çok ilk üç ayda kilo kaybı yaşanr sonrasında kilo kaybı bir yıl kadar azalarak devam eder. Her ay doktorunuzun kontrolünde tektikler yapılır ve yönlendirmeleriniz gerçekleştirilir.

62 görüntüleme0 yorum