top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Abdulkadir Bedirli

MİNİ GASTRİK BYPASS MI? ROUX-EN-Y GASTRİK BYPASS MI?

Güncelleme tarihi: 24 Kas 2023

Mini gastrik bypass ameliyatı ya da tek anastomozlu gastrik bypass ameliyatı, standart Roux-en-Y gastrik bypass’a göre daha düşük operasyon riski taşıyan, daha kısa süren ve nispeten daha basit bir işlem olmasına karşın kilo verme başarısı benzer bir işlemdir. Bu avantajlarına rağmen mini gastrik bypass ameliyatı neden obezite ameliyatlarının en yoğun uygulandığı Amerika’da tercih edilmemektedir? Yine mini gastrik bypass cerrahisi neden ASMBS (Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği) tarafından obezite ameliyatları arasında sunulmamaktadır?

Bu soruların yanıtlarına geçmeden her iki ameliyatın teknik özelliklerinden bahsetmek uygun olacaktır. Mini gastrik bypass ameliyatında 100 mL boyutlarında yeni bir mide poşu oluşturulur. Yeni mide ile 200 cm devre dışı bırakılmış ince bağırsağın ağızlaştırılması ile işlem tamamlanmaktadır. Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında ise 30 mL hacme sahip yeni mide poşu oluşturulmaktadır. Ardından emilim dışı bırakılan 150 cm’lik ince bağırsak ile mide poşu arasında ağızlaştırma yapılır. Beslenme bacağı ile 70 cm’lik biliyo-pankreatik bacağın birleşimi sonrası işlem tamamlanır.

Adından da anlaşılacağı üzere mini gastrik bypass, Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatının basitleştirilmiş halidir. Mini gastrik bypass ameliyatı daha kolay, daha kısa, benzer başarılı kilo verme sonuçları ile bariz bir Roux-en-Y gastrik bypass alternatifi gibi görünse de durum maalesef öyle değildir. Çünkü;

  • Mini gastrik bypass ameliyatından sonra multivitamin ve mineral eksikliği Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatından daha fazla görülür.

  • Roux-en-Y gastrik bypass’da safra ayrı bacakla mini gastrik bypass’da aynı bacakla getirilir. Buda mini gastrik bypass’da yeni oluşturulan mide poşuna yoğun bir safra reflüsüne neden olur.

  • Kronik safra reflüsü uzun dönemde mide kanseri gelişme sıklığında artışa neden olmaktadır.


Literatür verilerine baktığımızda;

  • Mini gastrik bypass yapan merkez sayısı kısıtlı (Medikal veritabanı PubMed’de mini gastrik bypass anahtar kelimesi ile 162 makale, Roux-en-Y gastrik bypass anahtar kelimesiyle 10.874 makale bulunmakta)

  • Çalışmaların büyük bir kısmı benzer merkezlerden,

  • Uzun dönem sonuçları hakkında yeterli verilere sahip değiliz.

Yukarıdaki nedenlerlen dolayı deneyimli cerrahlar mini gastrik bypass cerrahisini daha az önermektedir. Hastaların uzun dönem sonuçları, mini gastrik bypass cerrahisinin geçerli bir bariatrik cerrahi olup olmadığını gösterecektir. O zamana kadar ileri laparoskopik ve/veya robotik tecrübeye sahip cerrahların büyük bir kısmı, obezitenin cerrahi tedavisinde altın standart olarak tanımlanan standart Roux-en-Y ameliyatlarını yapmaya devam edecektir.240 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör