top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr. Abdulkadir Bedirli

Sokağa bile çıkamıyordu üç ayda 70 kilo verecek

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2023

Sabah Gazetesi

22 Ekim 2016 cumartesi


Sokağa bile çıkamıyordu üç ayda 70 kilo verecek

Aşırı Kiloları Yüzünden Sevdiklerinden Kopup Kendisini Eve Hapseden 47 Yaşındaki Nafiye Karlı’Nın Sağlık Mücadelesi, Başkentte Mutlu Şekilde Bitti


Süper süper obezite hastası olan ve yaşadığı ülke Danimarka"da bir türlü sağlık bulamayan Karlı, şifayı başkentte buldu. Yaklaşık 195 kilo olan ve doktorların yüksek risk grubunda olduğu için mide ameliyatı yapamadığı kadın, Türkiye"de özel bir hastanede Duodenal Switch ameliyatı ile hayali olan bedenin kapılarını araladı. "Artık çocuklarımla dışarı çıkabileceğim" diyen Karlı, Ankara"dan gülen gözlerle ayrıldı.


15 Yıldır Mücadele Ediyordu

Sağlığına kavuşmasının ardından mutluluğunu SABAH Ankara ile paylaşan Nafiye Karlı, yaşadığı 15 yıllık zorlu süreç için, "adımlarım tükenmiş, yalnızlaşmış ve bunalıma girmiştim" ifadelerini kullandı. Karlı, "Nafiye Karlı (47), 15 yıldır kilo problemim var. Yıllarca diyetisyenlere gittim üç kilo verdim beş kilo aldım. Denemediğim yöntem, gitmediğim merkez kalmadı ancak kilom arttı azalmadı. Hayat kalitem düştü fiziki aktivitem adeta tükendi. Bunalıma girdim, eve hapsettim kendimi. Artık en sevdiğim etkinlik olan çocuklarımla dışarıda vakit geçirmekten mahrum kalmıştım. Kararı çok zor verilmiş bir ameliyat oldu çünkü riski büyüktü. Çocuklarım, "Anne seni kaybetmek istemiyoruz, ameliyat olma" dediler. Ancak onlarla vakit geçirmek için bunu yapmak zorundaydım. Aldülkadir"i buldum ve bugün artık sağlıklıyım. Hayalime kavuşacağım en önemlisi çocuklarıma kavuşacağım. Yıllarca çözüm bulunamayan derdime kendi ülkem deva oldu. Özgüvenimi tekrar kazanacağım, dışarıda yürüyeceğim. Kızımın doğum gününde ameliyat oldum ikinci hayatım başladı" dedi.


Ankara "evet" Dedi

Duodenal Switch Ameliyatı"nı Türkiye"de ilk kez uygulayan Karlı"nın doktoru Prof. Dr. Abdülkadir Bedirli, hastanın son durumu ve uyguladıkları teknik hakkında bilgi verdi. "Danimarkalı doktorların riske karşı hayır dediği ameliyata biz teknik başarımızla evet dedik" diyen Bedirli, "Hastamız Danimarka Kopenhag"da yaşayan ve aşırı kilo problemi olan yani süper süper obezite hastası. Bu gibi hastalar için artık yapılabilecek tek şey cerrahi yoldur. Çok riskli bir ameliyattı. Bu hastaların tam donanımlı bir hastanede tedavi olması gerekir. Nafiye Hanım"a onlarca değerlendirme ve kuruldan geçerek ameliyat kararı verdik. 14 Ekim"de ameliyat oldu, 6"ncı günde ayağa kalktı. Şu anda genel sağlık durumu çok iyi. Ameliyatla birlikte akciğer ve bacaklardan pıhtı atma riski vardı ama tehlikeli evreyi de atlattı. O bize güvendi, biz de teknik ve mesleki birikimimizle hayallerini verdik. Dünyada son 10 yıldır tam teknikle uygulanan bu yöntem en iyi Ankara"daki hastanemizde uygulanıyor. Bu ameliyatı ülkemizde ilk kez ben yaptım, bu ikinci hastam" dedi.


3 Ayda 70 Kilo Verecek

Doktor Bedirli, "Öte yandan bu yöntem tüp mide ile bağırsaklarda emilim azaltmayı kombine bir şekilde yapmayı amaçlayan bir robotik ameliyattır. Dünyada hastaların ortalama yüzde 5"ine uygun bir yöntem, iki özelliği var; mideyi küçültüp emilimi azaltıyoruz" dedi. Bedirli, "Kilo verdirme başarısı en yüksek olan bu ameliyatla Nafiye Hanım, hızlı bir kilo vermeye girecek, ideal kilosu 65. İlk 6 ay en hızlı kilo verdiği dönemler olacak. İlk üç ayda 70-75 kilo vermesini bekliyoruz. 6 ayda hedefimizin yüzde 80"ine ulaşacağız" diye konuştu.


8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör